Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie

Adres: ul. Ariańska 7/1, 31-505 Kraków

Email: kontakt@alzheimerpolska.pl

Choroby neurodegeneracyjne - neuropsychologiczna diagnoza różnicowa


Kurs dla psychologów, lekarzy i logopedów

Prowadzący: prof. Julie Snowden, dr Anna Barczak, dr Emilia Sitek

18 października 2013 (PIĄTEK)
Godz. 11.00 - 18.15

Kurs przeznaczony jest dla osób zajmujących się diagnostyką chorób otępiennych. Kurs jest w całości prowadzony przez neuropsychologów, stąd kierowany jest głównie do psychologów i neuropsychologów chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat diagnostyki chorób otępiennych z perspektywy neuropsychologicznej. Do udziału zapraszamy również logopedów i neurologopedów, których może zainteresować profil zaburzeń językowych i ich ocena w przypadku chorób otępiennych. W kursie mogą uczestniczyć również lekarze, przede wszystkim neurolodzy, psychiatrzy i geriatrzy, którzy w swojej codziennej praktyce mają kontakt z osobami z otępieniem i chcieliby zapoznać się z warsztatem pracy i możliwościami oceny neuropsychologicznej w chorobach neurodegeneracyjnych.

Prof. Julie Snowden poprowadzi warsztat w języku angielskim o diagnozie różnicowej i postępowaniu w otępieniu czołowo-skroniowym (FTD). Pozostała część zajęć będzie prowadzona w języku polskim.

Kursanci otrzymają materiały szkoleniowe oraz świadectwo w uczestnictwa.

Program kursu

11.00 – 11.15 Ustrukturyzowany wywiad i obserwacja pacjenta dr Anna Barczak/dr Emilia Sitek
11.15 – 12.00 Użyteczność wybranych metod w diagnostyce różnicowej otępień dr Anna Barczak/dr Emilia Sitek/prof. Julie Snowden
12.00 – 13.00 Diagnostyka neuropsychologiczna w kierunku choroby Alzheimera dr Anna Barczak

13.00 – 14.00 Lunch

14.00 – 16.00 Otępienie czołowo-skroniowe- diagnoza różnicowa i postępowanie prof. Julie Snowden
16.15 – 16.30 Specyfika badania osób z deficytami ruchowymi lub/ i sensorycznymi dr Emilia Sitek
16.30 – 17.15 Specyfika diagnozy neuropsychologicznej w zaburzeniach ruchowych (PD-D, DLB, HD) dr Emilia Sitek
17.15 – 18.00 Diagnostyka łagodnych zaburzeń poznawczych dr Anna Barczak
18.00 – 18.15 Ankieta ewaluacyjna – ocena szkolenia i propozycje kolejnych tematów

Informacje o prowadzących

prof. Julie Snowden – neuropsycholog kliniczny (Cerebral Function Unit, Greater Manchester Neuroscience Centre, Salford Royal Foundation Trust oraz Institute of Brain, Behaviour and Mental Health, University of Manchester, UK), wybitna specjalistka w zakresie diagnozy neuropsychologicznej chorób neurodegeneracyjnych, w szczególności otępienia czołowo-skroniowego (FTD), choroby Alzheimera (AD) oraz choroby Huntingtona (HD). Prof. Snowden jest współtwórcą wielodyscyplinarnej poradni specjalistycznej zajmującej się diagnozą pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi, która działa od początku l. 80-tych. Interesuje się przede wszystkim otępieniami o wczesnym początku. Odegrała ważną rolę w klasyfikacji otępienia czołowo-skroniowego oraz afazji postępujących. Jej badania poświęcone otępieniu semantycznemu (SD) pozwoliły lepiej zrozumieć istotę zaburzeń u pacjentów z SD oraz zależności między funkcjami językowymi a pamięcią. Współtworzyła również wielospecjalistyczną poradnię dla pacjentów z chorobą Huntingtona (HD) i w dalszym ciągu angażuje się w badania poświęcone HD. Opublikowała ok. 200 prac naukowych. Jest autorem monografii poświęconej FTD. Prof. Snowden jest członkiem British Psychological Society Division of Neuropsychology oraz wielu międzynarodowych organizacji naukowych, m.in. the World Federation of Neurology research group into Aphasia and Cognitive Disorders and the Memory Disorders Research Society.

http://www.cerebralfunctionunit.co.uk/juliesnowden.html

dr Anna Barczak – neuropsycholog kliniczny. Od 12 lat zajmuje się neuropsychologiczną diagnostyką chorób neurozwyrodnieniowych w Oddziale Alzheimerowskim Szpitala MSW w Warszawie, kierowanym przez prof. Marię Barcikowską. Jej głównym obszarem zainteresowań jest choroba Alzheimera, blisko współpracuje z zespołem neurologów, psychiatrów, psychoterapeutów oraz genetyków i neuroradiologów. Jest współautorką ok. 20 publikacji, w tym również rekomendacji rozpoznawania i leczenia otępienia IGERO Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Zajmuje się szkoleniem lekarzy i psychologów w zakresie diagnostyki neuropsychologicznej chorób otępiennych, prowadzi zajęcia dla psychologów w ramach specjalizacji klinicznej. Członek PTA, Sekcji Alzheimerowskiej PTN, współpracuje z Warszawskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim.

Dr Emilia Sitek – specjalista psycholog kliniczny, neuropsycholog. Zajmuje się pracą kliniczną w ramach Oddziału Neurologii Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku i pracą naukowo-dydaktyczną na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w zespole prof. Jarosława Sławka. Aktualnie zajmuje się głównie diagnostyką neuropsychologiczną w kierunku schorzeń neurodegeneracyjnych. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół otępienia czołowo-skroniowego, choroby Huntingtona, Parkinsona oraz atypowych zespołów parkinsonowskich. Jest współautorką ok. 30 publikacji z zakresu neuropsychologii, m.in. nt. zespołów otępiennych. Większość jej prac to owoc interdyscyplinarnej współpracy, m.in. z neurologami, neuroradiologami i specjalistami medycyny nuklearnej. Członek PTA, International Neuropsychological Society oraz European Huntington’s Disease Network. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu diagnozy neropsychologicznej od roku 2010.

webmaster

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12